Úzkostné poruchy

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD)

     Typickým prejavom generalizovanej úzkostnej poruchy (ďalej GAD) je všeobecná a trvalá "voľne plynúca úzkosť", ktorá nie je obmedzená na určité situácie alebo objekty, ani na určité okolnosti, ale týka sa každodenných záležitostí a ich zvládania alebo nevýznamných telesných príznakov. Typickým prejavom tejto poruchy je nadmerné zaoberanie sa starosťami a stresujúcimi myšlienkami. Hlavným obsahom automatických myšlienok sú obavy, že sa stane niečo nepríjemného jemu alebo jeho blízkym osobám, niečo nezvládne, strápni sa pred ostatnými, ochorie, niekoho rozčúli apod. To vedie k úzkosti, podráždenosti, zhoršenému sústredeniu, únave a nepríjemným telesným pocitom. Úzkostné očakávania, obavy z budúceho nešťastia, pocity "na pokraji svojich síl" vedú k zhoršenému sústredeniu. Z telesných príznakov dominuje svalové napätie, roztrasenosť, závrate, nevoľnosť, bolesti hlavy, pocit zovretia na hrudi a v krku, búšenie srdca, nadmerné potenie, tráviace ťažkosti apod. Väčšinou je zhoršený spánok, najmä večer. Ľudia, trpiaci GAD, majú veľa krát problém sa uvoľniť, odpočívať, vypnúť. Tieto problémy sa často zhoršujú v dobe, kedy má človek zdanlivo viac kľudu a voľnosti - o samote, cez víkendy a dovoleniek - pretože jeho pozornosť nie je od úzkostných myšlienok odvádzaná vonkajšími podnetmi.


Panická porucha

     Základným rysom panickej poruchy sú opakované záchvaty masívnej úzkosti (paniky), ktoré však nie sú obmedzené na žiadnu určitú situáciu. Nedá sa predvídať. Tieto záchvaty sú spontánne epizódy extrémnej úzkosti, ktorá prichádza "z čistého neba", bez varovania. Iné "situační ataky" sa objavujú náhle pri expozícii určitým situáciám, najmä tým, kde sa záchvaty objavili už pred tým v minulosti. Pri záchvate dochádza náhle k rozvoji intenzívneho strachu, dojmu, že sa niečo hrozného prihodí a pocitu straty kontroly. Ataky sú spojené s radou nepríjemných telesných príznakov: búšením srdca, bolesťou na hrudi, pocity dusenia, závratmi a pocity neskutočnosti. V úzkostných myšlienkach sa objavuje strach z omdletia, zo smrti, zo straty sebaovládania. Jednotlivé ataky obvykle trvajú niekoľko minút (spravidla 5 - 20 minút, ale výnimočne i dve hodiny). Po odznení môže pretrvávať tras, napätie a vyčerpanie, alebo dôjde k uvoľneniu a letargii. Väčšina pacientov má tiež záchvaty paniky v noci (noční panické ataky).


Agorafóbia

     Chorobný strach z otvoreného priestranstva popísal už Hippokrates. Súčasný pojem agorafóbie pochádza z roku 1871, kedy ju podrobne popísal Westphal. Názov vznikol zo starogréckeho fobos = strach a agora = trhovisko. Tento strach je mimo bežnú kontrolu a vedie k vyhýbaniu sa ohrozujúcim situáciám. Agorafóbia sa prejavuje strachom z verejných priestranstiev, preplnených miest, veľkého počtu ľudí, z obchodov, cestovania dopravnými prostriedkami, z jazdy výťahom a pod. Úzkosť je vyvolaná ako prítomnosťou fobického podnetu, tak vzdialením sa z miesta bezpečia. Zvyšuje sa pokiaľ si nositeľ uvedomí, že únik nie je možný alebo by ním na seba upútal príliš veľkú pozornosť. Bežné je vyhýbavé správanie. Pacienti sa často cítia lepšie doma (neplatí to však vždy) a čím viac sa vzďaľujú od domova, tým väčší strach prežívajú. Väčšinou sú si istejší s niekým, občas, keď sa niekoho dotýkajú, keď ich niekto pridržiava alebo sa sami niečoho pridržiavajú (tlačia tašku na kolieskach, opierajú sa o palicu a pod.). Automaticky predpokladajú, že pokiaľ by sa im nepodarilo včas z ohrozujúcej situácie uniknúť, stane sa im nejaká katastrofa: prestanú sa ovládať, omdlejú, skolabujú, dostanú infarkt alebo sa minimálne budú správať trápnym spôsobom. Počet ohrozujúcich situácií sa časom zvyšuje a nositeľ potom nemusí byť schopný vôbec vychádzať z domu von.


Sociálna fóbia

     Základným prejavom sociálnej fóbie je silný a trvalý strach z jednej alebo viacej sociálnych situácií a výrazné systematické vyhýbanie sa týmto situáciám. Toto vyhýbanie síce vedie k bezprostrednému zníženiu úzkosti, ale za cenu ochudobnenia života. Pacienti obvykle vedia, že ich strach je nadmerný, neodôvodnený a nedôstojný. To im však nepomáha. Dostavuje sa strach z očakávania strachu, strach zo strachu. V menšej miere sa však podobné strachy objavujú i u zdravých osôb. Sociálna fóbia je veľmi rozšírená a potenciálne invalidizujúca psychická porucha. Pokiaľ nie je adekvátne liečená, často postihnutého jedinca vyraďuje z normálneho života. Obmedzuje jeho schopnosť vzdelávať sa, byť úspešným vo svojej pracovnej kariére, postihuje schopnosť nadväzovať hodnotný partnerský vzťah.